קורס שנתי בכתיבה יצירתית

התכנית

לימודי יסוד

כתיבה אינטואיטיבית; מתוך הילדות; מכתבים; מוזיקה ומילים; לכתוב רגשות; צילומים מספרים; תיאורים, חושים וטעמים; דיאלוגים; גוף ראשון, שני ושלישי; סוד הפרטים הקטנים; נקודות תצפית וסוגי מספרים; יצירה ופיתוח דמות; איסוף חומרים ליצירה; משובים.

 העמקה

התחלה, אמצע וסוף של סיפור; סיפור בהמשכים; לכתוב רגעים; שירה; מעשיות; לברוא עולם חדש; הדמות שלי; סגנונות כתיבה; סיפור חיי.

עבודה אישית

העמקה במשובים ובדיוק הקול האישי של כל אחד ואחת; העשרות; מנחים אורחים; עריכה לשונית בהנחיית ד"ר לאה צבעוני. עבודה על טקסטים אישיים לחוברת או לספר הסיום.

*בין המפגשים יינתנו תרגילי כתיבה למהלך השבוע.

*בסוף השנה נערוך טקסטים של המשתתפים וכן נקיים ערב הקראות חגיגי עם משפחות, חברים ואורחים.

ואם והקבוצה תרצה בכך, נוציא לאור ספר משותף מיצירות המשתתפים (בתשלום נוסף).

שעות לימוד

הקורס בהיקף של 112 שעות לימוד אקדמיות. בסיום יקבלו המשתתפים תעודה. הקורס מוכר כשעות השלמה ללימודי ביבליותרפיה וכגמול השתלמות (על פי בקשה אישית).

*בוגרי הקורס יוכלו להצטרף לשנה השנייה של הקורס, להכשרת מנחי סדנאות כתיבה, ולהשתתף בפרויקט התנדבותי 'סיפור של חיים'.

זמנים

הקורסים הקרובים ייפתחו בתל אביב ואבן יהודה בנובמבר 2017.

 

כתיבה יצירתית

הלימודים השנתיים מיועדים לכותבים מתחילים ולכותבים ותיקים. אין צורך בשום ידע או ניסיון מוקדם בכתיבה, פשוט לרצות לכתוב ולחוות. הקורס מתפתח בהדרגה, ומתחיל בכתיבה אינטואיטיבית. קודם כל אנחנו מאפשרים לכתיבה לצאת החוצה ורק אחר כך ממשיכים אל ה'איך'. הכתיבה האינטואיטיבית היא כתיבה ללא שיפוטיות, ללא מטרה, זאת כתיבה לשם הכתיבה. כתיבה זו, הכתיבה לשם הכתיבה, היא היצירתיות לשמה, ובלי המקום הזה, לא מתאפשרת שום כתיבה שיש בה יצירתיות. באוניברסיטה אפשר ללמוד איך לכתוב מאמר, בבית ספר אולי לימדו אותנו לכתוב חיבור, אבל בכתיבה יצירתית אין חוקיות.

אז למה בכל זאת ללמוד לכתוב? מה יש לכם לעשות בסדנת כתיבה אם אין מה ללמוד? קודם כל, הסדנה באה לפתוח את ערוץ היצירתיות, שזהו תנאי מקדים לכל סוג של אמנות. ולגבי הכתיבה הספרותית, ניתן בהחלט לקבל כלים, להעשיר את אפשרויות הכתיבה ולפתח מודעות לכתיבה, רגישות לשונית. איך עושים זאת? בעיקר דרך חוויה. וגם דרך קריאה – הן של טקסטים ספרותיים והן דרך הקשבה לטקסטים של המשתתפים האחרים. לאט לאט לומדים להעמיק במילים הכתובות, לזהות בתוך המארג הלשוני מה יוצר את הנקודה ש'עושה לנו את זה', מה אנחנו אוהבים ולמה אנחנו אוהבים אותו.

הסדנה מרחיבה את האפשרויות לכתוב. יש הרבה יותר גוונים ואפשרויות ביטוי ממה שנדמה. בכל מפגש ניגע באפשרות אחרת לפתוח ולגלות דרך מילים.

עם הזמן הסיפור שלנו מתרחב, וכך גם אנחנו הופכים להיות דמות בסיפור שאנחנו יוצרים.

הסדנה מחברת בין הכתיבה ובין החיים. היצירתיות מתבטאת בכל צעד במהלך היומיום שלנו. היצירתיות שלנו נפתחת כאשר אנחנו פוקחים את העיניים למה שיש עכשיו. כשאנחנו פוגשים את הרגע כחדש ומיוחד.

נלמד לספר את הסיפור ולא רק את הסיפור שלנו על הסיפור, לא רק את הפרשנות שלנו. נלמד לגעת תוך כדי התנסות חוויתית ב'חומר' הכתיבה שלנו, נלמד להיות נוכחים בתור כותבים וכך גם לגרום לקוראים שלנו להיות שם אתנו. נלמד שדווקא כשאנחנו שוכחים את הקוראים, הם יבואו אלינו. נלמד לפרק לגורמים את המונח הזה שנקרא כתיבה, את חיבור המילים הזה, לפרק ולהרכיב וליצור משהו שהוא תמיד חדש וחד פעמי.

חייבים להקריא? לא. למרות שבכל פגישה יהיה לפחות תרגיל כתיבה אחד, רק מי שרוצה מקריא. עצם הכתיבה מעלה לפעמים נושאים רגישים ואינטימיים. חשוב שאף אחד לא יתחיל לצנזר תוך כדי כתיבה, שתהיה לכם אינטימיות מוחלטת עם הטקסט, עם עצמכם. לפעמים כשאנחנו יודעים שנקריא, משהו בתהליך הכתיבה משתנה. אז אף פעם לא צריך להקריא ויחד עם זאת, עצם ההקראה, עצם השיתוף, היא חוויה מתגמלת ורוב האנשים די מהר לומדים לאהוב את זה.

הקבוצה עצמה מהווה חלק מאד מהותי מחווית הסדנה. קבוצה היא מראות וכשאנחנו מקשיבים לטקסט של מישהו אחר אנחנו לומדים הרבה. אנחנו לומדים על עצמנו, אנחנו לומדים שאנחנו בעצם אותו הדבר ושאין מה להסתיר. במהלך הסדנה נלמד להעביר משוב – לשים לב מה אנחנו אוהבים או לא אוהבים בטקסט ששמענו, להבחין בדקויות של המילים. נתינת וקבלת משובים יכולה ללמד אותנו רבות על הטקסטים שאנחנו כותבים ועל עצמנו. פתאום אנחנו רואים מה אנחנו מעבירים החוצה, אילו השפעות יש לטקסט שלנו על אחרים, מה רצינו להעביר ולא הצלחנו, מה לא התכוונו להעביר ובכל זאת עבר וכן הלאה. המשובים מתפתחים יד ביד עם התפתחות הסדנה ובהתאם לדינמיקה בקבוצה.

כלים נוספים – לצד הכתיבה משולבים כלים נוספים כדי להעמיק את החוויה ולהחדיר אותה לעוד ועוד רבדים – מוזיקה, מדיטציה, דמיון מודרך, תנועה.

למה קורס שנתי

בתקופה קצרה לפעמים יש פרץ יצירתיות. ואז התקופה נגמרת ונדמה לנו שהיצירתיות שלנו דועכת. בתקופה ארוכה רואים את מעגלי היצירה והחיים – אנחנו עולים ויורדים, אנחנו נעים יחד וממשיכים. יצירתיות באה, גועשת, דועכת. אנחנו מתמלאים מחדש. לפעמים מתוך שקט, לפעמים נותנים מילים לסערה. אנחנו פוגשים עוד ועוד אפשרויות. כותבים מתוך עוד ועוד מצבים ומגלים בהם את אפשרויות היצירה. פנטזיות עולות, פנטזיות מתנפצות. קולות מתחלפים. אנחנו מקלפים מאתנו עוד שכבות ומגלים אפשרויות ביטוי שלא ידענו. בתקופה ממושכת הקבוצה מתגבשת למשפחה וכך אנו חשים נוח יותר להיפתח וליצור, יחד ולחוד.

הקול שלי

ליצירה דרושה תקופת הריון, חממה. אנחנו מתחילים בבטן. מגששים, משחקים, יוצרים במרחב מוגן. ואחרי שהילד בשל ויוצא החוצה, אנחנו יכולים לראות אותו. לשחק אתו. לגלות מה באמת יצא. רק כשאנחנו בשלים אנחנו מוכנים לקבל משוב מעמיק בלי שהקול הפנימי שלנו ייפגע. להפך. כל קול מפרה אותו. כל אחד מאתנו מעשיר את האחר בצבע שלו.

על הכול כתבו. אין נושא חדש שנוכל להעלות שאחר לא הגה. אבל אף אחד לא יוכל לגעת בדברים בדיוק כמונו. אף אחד לא רואה מתוך העיניים שלי. אף אחד לא שומע בדיוק בדרך שבה אני שומעת. לכל אחד יש קול אחר ומיוחד שמחכה להישמע.

אחרי שאנחנו מעמיקים, אנחנו עובדים באופן אישי וממוקד יותר. כדי לחזק את הקול שלנו, כדי להגיד בדיוק את מה שיש להגיד, בדרך היפה שלנו.

הקול הכי פנימי שלנו הוא זה שמבקש לצאת.

 

הקבוצה אינטימית כדי לאפשר מרחב ביטוי מרבי לכל אחד.

 

המחיר

6000 ש"ח כולל מע"מ – 12 תשלומים חודשיים על סך 500 ש"ח.

להרשמה ופרטים נוספים

יעל 052-8881188

ורד 054-6340880

המלצות מתוך אתר חוגל

רונית סרברו | עמיקםב-2 לאוקטובר 2012

עברתי אצל יעל כבר 3 סדנאות ובקרוב הולכת לעשות את הרביעית. יעל ממש נותנת מקום לכל אחד בתוך הסדנא, רואה כל אחד ואחד. היא מאוד דקת אבחנה ברמה הספרותית ומבינה את הניצוץ הרגשי והאנושי שמתחת לסיפור, רואה איפה מתערבב הסופר עם הסיפור. היא מאוד מדויקת ונעימה. אפשר להרגיש מסדנא לסדנא שיש ליעל יותר ויותר כלים שהיא אוספת מהחיים שלה ומהדרך שלה, כלים שבאמת מאפשרים לה להגיע לעומק. זו ממש כתיבה עם ערך מוסף, לאו דווקא בשביל התוצאה אלא בשביל החוויה. החוויה מבחינתי הייתה חוויה משנה.

עדי | תל אביבב-2 לאוקטובר 2012

הסדנא של יעל ממש שינתה את חיי. הסדנא היא מקום מדהים, פותח, מעניין ויצירתי. יעל מאוד מדויקת, מכוונת ותומכת. היא מצליחה להביא אותך למקומות חדשים ביצירה שלך כל הזמן. היחס שלה מאוד אישי ונעים. היא מגבילה את גודל הקבוצה כדי לתת תשומת לב ראויה לכל אחד. השתתפתי בסדנאות שלה 3 וחצי שנים ואני מתכוונת לחזור אליה בקרוב מאוד. יעל הפכה לאחת הדמויות המרכזיות בחיי.

לימור תירוש | נתניהב-2 לאוקטובר 2012

עשיתי אצל יעל שתי סדנאות כתיבה. את הראשונה עשיתי בחופשת הלידה ולשניה חזרתי ממש עכשיו. מבחינתי זה הרבה מעבר לרק סדנת כתיבה, זה משהו על גבול הטיפולי. דרך הכתיבה, המחשבה, האומץ, ההקראה כל אחד פוגש את עצמו וחופר בתוך עצמו כדי לצאת ולפרוח בדמיון. יעל דואגת לתת לנו תרגילים מגוונים ומדהימים. אני תמיד בהיי בתקופות שאני כותבת, מדובר באמת בהתפתחות אישית אדירה.

רוני לוי | בת יםב-2 לאוקטובר 2012

השתתפתי בסדנת מתחילים של 10 מפגשים ואחר כך המשכתי אצל יעל עוד 3 שנים. יש ליעל ידע רחב, אוזן קשובה ופתוחה, כישורי הנחיה מצויינים והיא יודעת ליצור אוירה מאוד נעימה בקבוצה. היא יודעת לדרבן אנשים לכתוב יצירות כמעט מדי שבוע. הקבוצה שלנו התפתחה למימדים ממש משפחתיים והוצאנו יחד ספר עם היצירות של כל חברי החוג. אני מאוד אוהב את יעל וממליץ בחום.

פלג תמיר | פרדס חנהב-2 לאוקטובר 2012

אחרי שלמדתי אצל כמה מהשמות המפורסמים בתחום למדתי שני דברים. האחד שהוראה זה מקצוע והשני שיעל זה באמת השיעור הכי טוב שאפשר לקבל. הבחורה פשוט מדהימה. אתה יכול להגיע לשיעור אחרי שחודשיים לא הצלחת לכתוב דבר ולצאת משם עם הטקסט הכי עמוק ושלם שכתבת מעודך. האווירה שהיא משרה מאוד יצירתית והתרגילים שהיא נותנת כל כך מדויקים עד שאי אפשר לא לכתוב. ממליץ בחום.

צילה זן בר | גנרב-2 לאוקטובר 2012

אני מאוד אוהבת לכתוב ומצאתי מעגל אינטימי, מקום חם, שאיפשר לי לא רק לכתוב אלא לעבור איזשהו תהליך טיפולי. הוקסמתי מיעל, מההתבוננות שלה, ההנחיה היצירתית. היא מנחה בצורה מאוד לא שיפוטית אלא מקבלת ומכילה. מבחינתי זה היה באמת תהליך תרפי. התהליך הזה מאפשר לך ללכת בנבכי הנפש של הילדות אל המקום של הזקנה ולכתוב מהבטן, מהמקום הפצוע. זה ברמת תהליך של תרפיה בכתיבה, תהליך של ריפוי.

אביטל עצמון | צפוןב-2 לאוקטובר 2012

בכל בן אדם יש את היכולת לכתוב ויעל עם הכשרון בהחלט יכולה להוציא את היכולת הזאת החוצה. היא עושה את זה בדרך כל כך אינטליגנטית ונעימה ומצליחה לייצר שינוי אמיתי. מדי פעם אני עושה אצלה סדנאות והיא פשוטי אלופה. היא מצליחה לגרום לכל אחד לכתוב לא מתוך יאוש אלא באמת כדי להוציא את מה שנכון להוציא. בתור בן אדם היא מאוד נעימה ומאוד קשובה, מאוד פתוחה וה מאפשר לה להיות מנחה מצויינת.

 

4 תגובות

 1. רחלי שמיר כותב:

  ממליצה בחום לב על הסדנא הזאת
  אני עברתי אותה, משהו חדש קרה לי!!!
  אני כותבת, נהנית , חיי השתנו.
  תודה לילעל
  בברכה רחלי

 2. admin כותב:

  תודה על הפרגון רחלי יקרה

 3. נעמה כותב:

  שלום יעל
  אולי תוכלי להמליץ על סדנה כזו או דומה, המתאימה לנער בן 17 באיזור משגב שבצפון.
  אודה לתשובתך
  נעמה

 4. admin כותב:

  הי נעמה,
  הייתי שמחה להמליץ לך, אבל פחות מכירה סדנאות באיזורך. יודעת שנרי אלומה מעבירה סדנאות בטבעון.
  יעל

הוסף תגובה